ROERMOND - Mensen die in Roermond voor het eerst een huis kopen, hadden afgelopen jaar gemiddeld 298.000 euro aan hypotheek nodig.
Dat is meer dan in 2024 blijkt uit cijfers gepubliceerd door het
AD en naar buitengebracht door adviesketen De Hypotheekshop, op basis van data van HDN, een organisatie die bijna alle hypotheekaanvragen verzamelt.
Leenkloof
Voor zo'n gemiddelde startershypotheek in Roermond heb je een bruto-inkomen nodig van ongeveer 66.000 euro per jaar. In 2024 lag de gemiddelde startershypotheek nog op 296.000 euro. Mensen die al een koophuis hadden, en dus overwaarde konden inzetten, leenden bij het kopen van een huis in Roermond in 2025 ook meer dan een jaar eerder: 320.000 om 305.000 euro. Daarmee is de 'leenkloof' tussen starters en die zogeheten doorstromers in Roermond afgelopen jaar groter geworden.
Druk
Hier is het dus nog niet zo ver, maar in ruim een derde van het land is de rol van overwaarde inmiddels zo groot geworden dat de gemiddelde starter méér leent dan een doorstromer. 'Starters sluiten daar niet alleen een hogere hypotheek af dan doorstromers, maar ook nog eens voor ‘minder huis’”, zegt Martin Hagedoorn van De Hypotheekshop. 'Starterswoningen zijn in de regel immers kleiner.' Hoeveel geld mensen moeten lenen zegt iets over de druk op de woningmarkt, in een vrij vroeg stadium bovendien: tussen het aanvragen van een hypotheek en de daadwerkelijke verkoop van 'n huis bij de notaris zitten in de regel drie tot vier maanden.
Vraagprijs
Over verkochte woningen gesproken: cijfers die huizenplatform Huispedia afgelopen maand naar buiten heeft gebracht lijken erop te wijzen dat de woningmarkt in Roermond verder verhit raakt. Van alle in de laatste drie maanden van 2025 verkochte huizen ging 68 procent boven de vraagprijs weg, eind 2024 was dat nog 60 procent. Gemiddeld betaalden kopers eind vorig jaar 5 procent meer dan de vraagprijs. Andere instanties becijferen ook de druk op de woningmarkt. Zo concludeerde gebiedsontwikkelaar BPD eerder deze week, op basis van het aantal verkopen afgelopen jaar, de gemiddelde verkoopprijs en de verwachte groei van de gemeente, dat die druk in Roermond hoger ligt dan gemiddeld in Nederland.
De Hypotheekshop ziet ondertussen dat de huizenmarkt van Nederland als geheel langzaam aan het afkoelen is.