Vapen steeds populairder onder Limburgse jongeren

18 feb , 11:08 nieuws
man 981667 1280
Pixabay

ROERMOND - Elektrische sigaretten zijn razend populair onder Limburgse tieners. Bij minstens één op de tien leerlingen in de tweede en vierde klas van het voortgezet onderwijs ligt zelfs verslaving op de loer: zij vapen minimaal één keer per week.

Het aandeel Limburgse jongeren dat regelmatig vapet ligt tot 463,2 procent hoger dan vier jaar eerder, blijkt uit onderzoek van Independer op basis van data van het RIVM en de GGD’s. 

Niet onschuldig
'Vapen klinkt misschien hip en redelijk onschadelijk, maar vergis je niet. Het is namelijk niet zo onschuldig', zegt Independer zorgexpert Mirjam Prins. Ze vult aan: 'De damp van een e-sigaret bevat namelijk verslavende en schadelijke stoffen zoals nicotine, propyleenglycol, glycerol en aldehyden. Dit kan irritatie aan de keel en longen veroorzaken en mogelijk het hart- en vaatstelsel schaden.'

Voortgezet onderwijs
Ondanks de gezondheidsrisico’s heeft in Limburg minstens 30,3 procent van de tweede- en vierdeklassers in het voortgezet onderwijs weleens een elektronische sigaret gebruikt. In de Limburgse GGD-regio Zuid-Limburg ligt het iets hoger: het gaat hier om 33,4 procent. Het aandeel regelmatig vapende jongeren verschilt flink per gemeente. Van alle Limburgse gemeenten, vapet in Nederweert de grootste groep tweede- en vierdeklassers. Maar liefst 14 procent gebruikt wekelijks een e-sigaret, maar ook in Landgraaf en Eijsden-Margraten grijpen opvallend veel tieners naar de vape.

Vervijfvoudiging
Limburg kent twee gezondheidsregio’s: Limburg-Noord en Zuid-Limburg. In elke GGD-regio is het aandeel jongeren dat minstens één keer per week vapet in vier jaar tijd flink toegenomen. De sterkste stijging was er in Limburg-Noord, waar onder andere de gemeenten Venlo en Roermond onder vallen. In dit district gaat het zelfs om een stijging van 463,2 procent, een ruime vervijfvoudiging dus. Deze toename ligt een stuk hoger dan het landelijk gemiddelde (+405,6 procent). 

Stoppen
Onderzoek laat zien dat elektrische sigaretten verslavender kunnen zijn dan ‘normale’ tabaksproducten. Dit maakt stoppen extra lastig. Veel jongeren weten niet dat zij gratis professionele hulp kunnen krijgen bij het stoppen. Dit wordt volledig vergoed vanuit de basisverzekering en kost geen eigen risico', aldus Mirjam Prins. 'Jongeren zijn tot hun achttiende meeverzekerd bij hun ouders. Hulp bij stoppen met vapen is voor tieners dus helemaal gratis. De basisverzekering vergoedt elk jaar één poging om te stoppen. Lukt het niet in één keer of is een andere behandeling nodig? Dan kan een aanvullende verzekering extra dekking bieden.'