Verkoop onveilige slimme apparaten sinds kort verboden

03 aug , 3:41 nieuws
1000085644
Pexels

Sinds 1 augustus geldt in de hele Europese Unie een nieuwe cyberveiligheidsnorm voor het zogeheten Internet of Things (IoT). Apparaten die niet voldoen aan de nieuwe eisen mogen vanaf die datum niet meer verkocht worden binnen Europa.

Het gaat om slimme apparaten zoals telefoons, wasmachines, beveiligingscamera’s, slimme horloges, luidsprekers en zelfs koelkasten. Alles wat met internet is verbonden dus.

De Europese norm EN 18031 verplicht fabrikanten om te zorgen voor betere bescherming van persoonsgegevens, efficiënter gebruik van netwerken én ingebouwde beveiliging tegen diefstal en manipulatie van gegevens. Daarmee wil de EU voorkomen dat burgers onbewust worden blootgesteld aan risico’s zoals datalekken, spionage of misbruik van persoonlijke informatie.

De invoering van deze norm markeert een duidelijke stap richting strengere controle op de snelgroeiende IoT-markt. Wereldwijd zijn er inmiddels meer dan 20 miljard van dit soort apparaten in omloop, en dat aantal stijgt razendsnel. Volgens experts is het dus geen overbodige luxe dat Europa nu duidelijke grenzen stelt.

Consumenten hoeven zich geen zorgen te maken over bestaande apparaten, maar nieuwe aankopen kunnen vanaf augustus wel worden beperkt. Slimme apparaten zonder aantoonbare beveiliging verdwijnen dan uit het schap.

De nieuwe wet past in een bredere trend van regelgeving rondom digitale veiligheid en privacy. Volgens deskundigen is dit pas het begin: in de komende jaren zullen er meer regels volgen om technologie veiliger, transparanter en mensgerichter te maken.

— OV Blauwhuis, 2 augustus 2025